Pagal Lietuvos bankui pateiktų vartojimo kreditų davėjų ataskaitas matyti, jog 2014 metais vartojimo kreditų, kuomet ilgiau nei 60 dienų iš eilės buvo pradelstas mokėjimas, išaugo 8 proc. nuo 2013 metų. Tokių kreditų buvo 180 tūkst. Tai yra 23 proc. visų tokio tipo kreditų. Kartu padidėjo ir suma, ji sudarė 91 mln. eurų ir lyginant su ankstesniais metais padidėjo 9 proc.

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka sako, kad pradelstų įsiskolinimų kiekis ir suma nebeauga taip sparčiai kaip anksčiau, tačiau tendencijos išlieka ir kelia rūpesčių – vėluojama susimokėti už vieną iš keturių vartojimo kreditų. Be to, 2014 metais žmonės daugiau rinkosi didesnius nei 1000 litų (290 eurų) vartojimo kreditus. Jei toks kreditas pasirenkamas netinkamai įvertinus savo finansinę padėtį, jį grąžinti bus kur kas sunkiau nei mažesnės sumos kreditą.

Gana didelis išlieka ir Lietuvos banko fiksuojamų pažeidimų kiekis. Per 2014 metus nustatyta 50 pažeidimų, o 11 kartų buvo taikomos poveikio priemonės kredito davėjams. Daugeliu atvejų pažeidimai buvo susiję su netinkamu mokumo įvertinimu, atsakingo skolinimo principų nesilaikymu, Vartojimo kredito įstatymo neatitinkančio netesybų (delspinigių) dydžio taikymu, taip pat teisės aktus pažeisdavo reklama.

 

Jei lyginti tik didesnius nei 290 eurų kreditus, tai jų skaičius lyginant 2014 ir 2013 metus, išaugot net 30 proc., o suma padidėjo 19 proc. ir siekia 60 mln. eurų. Tuo tarpu pradelsti ir pratęsti kreditai sudaro netgi daugiau nei pusę bendro šios rūšies kreditų likučio ir paskutinę praeitų metų dieną sudarė 162 mln. eurų.