Neseniai Latvijoje buvo apiplėštas vienas bankomatas. Suveikusi signalizacija grynųjų pinigų kupiūras sutepė specialiais žaliais dažais. Taip suteptos kupiūros yra laikomos negaliojančiomis, jos nekeičiamos ir nepriimamoms. Tačiau neatmetama galimybė, kad nusikaltėliai iš Latvijos šiuos pinigus gali bandyti realizuoti Lietuvoje, kur euras dar yra naujovė ir ne visi žmonės turi pakankamai žinių apie jų saugumo ženklus. „Swedbank“ primena, kad gavus žaliais dažais suteptą kupiūrą reikia nedelsiant kreiptis į policiją ir jokiu būdu tokių grynųjų pinigų nepriimti ar nekeisti.
Banko „Swedbank“ operacinės rizikos kontrolė specialistas Mindaugas Montvilas teigia, kad tokią kupiūrą klientas pateikęs bankui turi pateikti informaciją, iš kur ją gavo. Tuomet kupiūra pateikiama ekspertizei. Jei turguje, prekybos centre ar gaunant atsiskaitymą už paslaugas Jums paduodama tokia kupiūra, nepriklausomai nuo Jūsų veiklos pobūdžio, siūloma jos nepriimti ir pasiūlyti ją atnešusiam asmeniui kreiptis į policiją. Jei netyčia gavote tokią kupiūrą ir nepastebėjote to iš karto, kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą, gali būti, kad tai bus pažymima kaip daiktinis nusikaltimo įrodymas.
Bankomatuose naudojama apsaugos sistema, kuri reaguoja į įvairaus pobūdžio bandymą pasisavinti bankomate esančius pinigus. Apsauginė dažų sistema suveikia mėginant atverti bankomato seifo duris, sprogdinant jį ar bandant kitais būdais išlaužti ar tiesiog išvežti jį iš vietos. Sistemai nustačius šiuos pasikėsinimo veiksmus banknotai apipurškiami specialiais ryškiais dažais. Šiuos dažus atskirti nuo įprastų dažų ar rašalo nesunku, kadangi tai toks pats rašalas, kuris naudojamas banknotų spausdinime. Sutepti banknotai nenusivalys, o bandant pašalinti dažus kitomis priemonėmis, plaunant banknotus, jie keičia spalvą, pasižeidžia pagrindiniai apsaugos ženklai ir banknotas tampa sugadintas.
Atsižvelgiant į bankų patirtį galima teigti, kad tokia saugumo technologija yra viena efektyviausių ir padeda iki minimumo sumažinti nusikaltėlių galimybes pagrobtus grynuosius pinigus realizuoti. Tokį metodą naudoja ne tik euro zonos šalys, bet ir kitų pasaulio valstybių bankai, todėl dažais suteptų banknotų priimti nereikėtų jokioje pasaulio šalyje, nes tai gali būti ženklas, jog Jums bandoma įsiūlyti negaliojantį banknotą.